cheating - онтологија

илје повеќе

(едн.) илјето
Вид збор: Именка, среден род
Измама со инаетење, т.е. непризнавање дека нешто погрешно се сторило, тврдејќи дека така е исправно.
Турски: hile
Употреба: Разговорно
Примери:
Не сакам илје, страв ми е да не ми тргне на лошо работата.

лага повеќе

мн. лаги
Вид збор: Именка, женски род
Измама, намерно искривување на вистината.
Албански: rrenë, mashtrim
Примери:
Ова беше внимателно скроена лага.

шмеќарување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
шмеќарува