perform an abortion - онтологија

абортира повеќе

абортираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
По своја волја прекине, прекинува бременост; дозволи, дозволува да се изврши хируршка интервенција со која се прекинува бременоста.
Латински: aboriri Албански: aborton
Примери:
Таа абортира во некоја скопска клиника.