а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истропа

истропаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тропне одненадеж и силно.
Англиски: rattle Албански: trokas
Примери:
Одеднаш нешто истропа и ја прекина тишината.
2. Каже нешто непромислено.
Англиски: chatter Албански: bërbëlit, rras
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Цело време молчеше, а кога ја отвори устата, истропа глупост.
Изведенки
истропува несв.
истропуваат