а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претплати

(се) претплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45329
1. Изврши претплата за нешто.
Англиски: subscribe
2. (се претплати) Стане претплатник.
Англиски: subscribe
Примери:
Се претплати на новото списание.
Изведенки
1. претплатува несв.
(се) претплатуваат
2. претплаќа несв.
(се) претплаќаат
3. претплатување ср.
мн. претплатувања
4. претплаќање ср.
мн. претплаќања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК