Наука - категорија

биолог повеќе

мн. биолози
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по биологија.
Англиски: biologist

биологија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за живата природа, за законитостите во развојот на живиот свет.
Англиски: biology Албански: biologji
Примери:
Студира биологија.
а - б - д - е - з - и - м - н - о - п - р - с - т - ф - х