Наука - категорија

закон повеќе

мн. закони
Вид збор: Именка, машки род
Утврдена научна вистина, правило.
Англиски: law Албански: rregull
Примери:
Архимедов закон

земјоделство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Наука која се занимава со проучување на начините за обработување на земјата во стопански цели.
Англиски: agriculture Албански: bujqësi

земјопис повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
географија
Англиски: geography
а - б - д - е - з - и - м - н - о - п - р - с - т - ф - х