Наука - категорија

фамилија повеќе

мн. фамилии
Вид збор: Именка, женски род
Во научната класификација - група сродни нешта.
Англиски: family Албански: familje
Примери:
Ботаника: фамилија брези.
а - б - д - е - з - и - м - н - о - п - р - с - т - ф - х