а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

актив

мн. активи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21379
1. Организирана група луѓе што се истакнува особено во вршењето на некаква дејност.
Англиски: group Албански: grup
Употреба: Политика
Примери:
Активот на жените на Македонија организираше посета на црквата Св. Спас.
Има неколку активи каде што се собираат луѓе со најразлични интереси, но со иста цел.
2. Работна состојба на глаголот: работи, носи, копа итн.
Англиски: active voice Албански: aktiv
Употреба: Граматика