а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аугментатив

мн. аугментативи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43751
Збор со наставка која го означува како големо, зголемено тоа што го именува зборот во своето основно значење.
Англиски: augmentative
Употреба: Граматика
Примери:
куќа-куќиште
човек-човечиште