а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

г.

Вид збор: Скратеница
Ранг: 8369
Претставува скратеница за господин и за година.
Англиски: Mr
Примери:
г. Киро
1991 г.