а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

е

Вид збор: Извик
Ранг: 1019
За чудење и за негодување.
Англиски: hey
Примери:
Е, па тоа не може така.
Е, сега и ти претеруваш со некои работи.
Е, голема работа си завршила!