а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абажур

мн. абажури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23657
Штит на ламба што ја ублажува светлината.
Англиски: lampshade Турски: abajur Албански: abazhur
Примери:
На ламбата имаше абажур направен од хартија.