а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абдомен

мн. абдомени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56501
Стомак, стомачна празнина.
Латински: abdomen Англиски: abdomen Албански: abdomen, bark
Употреба: Анатомија