а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абер

мн. абери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2709
1. Информација од некого или за нешто.
Англиски: news Турски: haber Албански: lajm
Примери:
Абер дојде Донке од кулата, од кулата Донке од агата. [извор]
2. поим, сознание, претстава
Англиски: notion
Примери:
Од математика абер немаше.
Изрази
Овој абер нема од ништо - овој е ептен загубен!