а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абецеда

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22022
1. Сите букви од латиницата наредени по утврден ред.
Англиски: alphabet Албански: alfabeti
Употреба: Литература
Примери:
Латинска абецеда.
2. Основни знаења од некоја наука, вештина или од нешто.
Англиски: alphabet Албански: alfabeti
Употреба: Преносно значење
Примери:
абецеда на медицината
абецеда на автомобилизмот