а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абецеден

абецедниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25620
1. Што се однесува на абецеда.
Англиски: alphabetic
Примери:
абецеден ред
2. елементарен, прв, основен
Англиски: basic
Употреба: Преносно значење
Примери:
абецедни норми на етиката