а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абнормален

абнормалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33560
1. Што отстапува од нормалното.
Англиски: abnormal Албански: jonormal
Употреба: Медицина
Примери:
абнормален раст
абнормален пулс
2. Што е духовно растроен.
Англиски: crazy
Примери:
Тој е параноиден и абнормален човек.
Изведенки
1. абнормално прил.
Пример: Се однесува абнормално.
2. абнормалност ж.