а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абонос

мн. абоноси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33629
Црно, тврдо, скапоцено тропско дрво.
Латински: ebenaceae Англиски: ebony Турски: abanoz
Примери:
Уметнички предмет од абонос.