а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абортира

абортираат, абортирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 21352
1. По своја волја прекине, прекинува бременост; дозволи, дозволува да се изврши хируршка интервенција со која се прекинува бременоста.
Латински: aboriri Англиски: perform an abortion Албански: aborton
Примери:
Таа абортира во некоја скопска клиника.
2. Пометне, пометнува, има спонтан абортус.
Латински: aboriri Англиски: have an abortion Албански: aborton
Примери:
Таа абортира по едно ненадејно паѓање.
Изведенки
абортирање ср.
глаг. им.