а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абортус

мн. абортуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11897
Предвремен прекин на бременост.
Латински: abortus Англиски: abortion
Употреба: Медицина
Примери:
Спонтан абортус.