а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испомоча

испомочаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измоча нешто, облее со моч.
Англиски: pee Албански: urinoj, shurroj
Употреба: Разговорно
2. (се испомоча) се измоча
Англиски: pee Албански: përshurem
Употреба: Разговорно
Примери:
Бебето повторно се испомочало.