а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претепа

претепаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7912
1. Силно, многу натепа некого.
Англиски: beat up Албански: rrah tepër
Примери:
Чуварот го фатил на крадење и го претепал.
2. (се претепа, само во мн.) Се истепаат еден со друг.
Англиски: beat up Албански: rrah
Примери:
Се нафрлија едни на други и се претепаа.
3. (се претепа) Се премори, премали од нешто.
Англиски: exhaust Албански: këpus, rraskapit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се претепа од работа.
Изведенки
1. претепува несв.
(се) претепуваат
2. претепување ср.
глаг. им.