ќедер

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16682
1. штета, несреќа
Англиски: damage Турски: keder Албански: qeder, dëm
Употреба: Архаизам
2. грижа, мака
Англиски: sorrow Турски: keder Албански: qeder, brengë
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК