а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раат

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14911
мир, спокојство, безгрижност, удобност
Англиски: relaxation Турски: rahat Албански: lehtësim, rehat
Употреба: Разговорно
Примери:
Бега од раатот.
Живее во раат.
Изрази
(посл.) Трга раат како пците на Василица.
Изведенки
1. раат прид.
немен
мирен, спокоен, безгрижен, удобен
Пример: раат работа
2. раат прил.
мирно, спокојно, безгрижно, удобно
Пример: Спиеше раат. Сега си раат.