а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќаба

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Коцкеста градба во Мека која е најсветото место во исламот.
Англиски: Kaaba
Употреба: Религија
Примери:
Муслиманите одат на аџилак и ја заобиколуваат Ќаба седум пати во обратен правец од стрелката на часовникот.