а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

деминутив

мн. деминутиви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56198
Збор, обично изведена именка што во однос на основната именка значи нешто мало или смалено.
Англиски: diminutive
Употреба: Граматика
Примери:
Деминутив од куќа е куќичка.