а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

абаџија

мн. абаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27548
Лице што шие алишта од аба.
Турски: abacı Албански: zhguntar
Употреба: Архаизам
Примери:
Дуќанот на абаџијата е затворен.
Изведенки
абаџиски прид.
абаџискиот