а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штом

Вид збор: Сврзник
Ранг: 521
1. веднаш, откога, кога
Англиски: when
Примери:
Јави ми штом ќе пристигнеш.
Штом те видам, мир јас немам.
2. ако, бидејќи
Англиски: when
Примери:
Штом немаш пари, што бараш овде?